Volvo Truck Center Sollentuna

Lastbilsverkstaden samt bussverkstad ligger i nära anslutning till E4 norr om Stockholm vid avfart Häggvik. Här finner du en komplett anläggning där du kan hyra lastbil, lastbilsförsäljning utöver lastbilsverkstad och bussverkstad. Här finns tvätt och tankningsmöjlighet 24 timmar per dygn.

Viktiga telefonnummer:

  • Boka service 020-346 346
  • Hyra lastbil 0771-84 28 00

Hitta hit:
Knistavägen 3, 191 62 Sollentuna

Öppettider

Måndag-torsdag: 06.00-22.30
Fredag: 06.00-16.00

Lördag: Öppet varannan lördag för bokade tider. De lördagar det är stängt i Sollentuna har vår anläggning i Kungens Kurva öppet. 

Servicemarknad

Lydia Högdahl Wickström
Kundmottagare
Telefon: 08-6255526
lydia.hogdahl.wickstrom@volvo.com

Hanna Bergström
Reservdelssäljare
Telefon: 08-6255614
hanna.bergstrom@volvo.com

Johan Eriksson
Kundmottagare
Telefon: 08-6255516
johan.eriksson.15@volvo.com

Gustav Söderlind
Kundmottagare
Telefon: 08-6255537
gustav.soderlind@volvo.com

Försäljning och Hyrlast

Lasse Alarik
Volvo Hyrlast
Telefon:08-6255544
lasse.alarik@volvo.com

Johan Dahlquist 
Tjänstesäljare
Telefon: 08-6255507
johan.dahlquist@volvo.com

Christer Lindén
Fordonssäljare
Telefon: 08-6255535
christer.linden@volvo.com

Alexander Bordier
Fordonssäljare

Telefon: 08-6255520
alexander.bordier@volvo.com

Ledning

Mats Pettersson
Servicechef
Telefon: 08-6255530 
mats.pettersson.2@volvo.com

Andreas Dennerman
Arbetsledare
andreas.dennerman@volvo.com
 

Alexander Arianpour
Arbetsledare skadeverkstad
alexander.arianpour@volvo.com

Ronnie Allerborg
Bitr. Servicechef
Telefon: 08-6255641 
ronnie.allerborg@volvo.com

Emil Grandien
Arbetsledare
Telefon: 08-6255505
emil.grandien@volvo.com

Kenny Eriksson
Arbetsledare
Telefon: 08-6255527
kenny.eriksson@volvo.com

Victor Svensson
Arbetsledare
Telefon: 08-6255506
victor.svensson@volvo.com

Björn Winell 
Arbetsledare Reservdelar
Telefon: 08-6233261
bjorn.winell@volvo.com