Volvo Truck Center Sollentuna

Lastbilsverkstaden samt bussverkstad ligger i nära anslutning till E4 norr om Stockholm vid avfart Häggvik. Här finner du en komplett anläggning där du kan hyra lastbil, lastbilsförsäljning utöver lastbilsverkstad och bussverkstad. Här finns tvätt och tankningsmöjlighet 24 timmar per dygn.

Hitta hit:
Knistavägen 3, 191 62 Sollentuna

Boka service eller reparation
bokning.ost@volvo.com
020-346 346

Beställ reservdelar
reservdelar.ost@volvo.com
020-100 103

Hyra lastbil
0771-84 28 00

Öppettider

Måndag-torsdag: 06.00-22.30
Fredag: 06.00-16.00
Lördag: Kontakta Uptime Center för lediga tider
bokning.ost@volvo.com
020-346 346

Lördag: Öppet varannan lördag för bokade tider. De lördagar det är stängt i Sollentuna har vår anläggning i Kungens Kurva öppet. 

Servicemarknad

Jimmy Mickelsson
Kundmottagare
Telefon: 08-625 55 26
jimmy.mickelsson@volvo.com

Hanna Bergström
Reservdelssäljare
Telefon: 08-6255614
hanna.bergstrom@volvo.com

Johan Eriksson
Kundmottagare
Telefon: 08-6255516
johan.eriksson.15@volvo.com

Gustav Söderlind
Kundmottagare
Telefon: 08-6255537
gustav.soderlind@volvo.com

Försäljning och Hyrlast

Lasse Alarik
Volvo Hyrlast
Telefon:08-6255544
lasse.alarik@volvo.com

Johan Dahlquist 
Tjänstesäljare
Telefon: 08-6255507
johan.dahlquist@volvo.com

Christer Lindén
Fordonssäljare
Telefon: 08-6255535
christer.linden@volvo.com

Fabian Knappik
Försäljningschef
Telefon: 0702-70 39 92
fabian.knappik@volvo.com 

Alexander Bordier
Fordonssäljare

Telefon: 08-6255520
alexander.bordier@volvo.com

Ledning

Madelen Dursun
Servicechef
Telefon: 08-625 55 58
madelen.dursun@volvo.com

Andreas Dennerman
Arbetsledare
andreas.dennerman@volvo.com
 

Alexander Arianpour
Arbetsledare skadeverkstad
alexander.arianpour@volvo.com

Ronnie Allerborg
Bitr. Servicechef
Telefon: 08-6255641 
ronnie.allerborg@volvo.com

Emil Grandien
Arbetsledare
Telefon: 08-6255505
emil.grandien@volvo.com

Kenny Eriksson
Arbetsledare
Telefon: 08-6255527
kenny.eriksson@volvo.com

Emil Lindström
Arbetsledare
Telefon: 08-625 55 06
emil.lindstrom.2@volvo.com

Björn Winell 
Arbetsledare Reservdelar
Telefon: 08-6233261
bjorn.winell@volvo.com

Stefan Lindquist
Servicemarknadschef
Telefon: 08-625 55 15
stefan.lindquist@volvo.com