Volvo Truck Center Sweden AB

Volvo Truck Center är ett helägt dotterbolag till Volvo Lastvagnar AB. Vi är Sveriges ledande återförsäljare av Volvolastbilar. Du hittar våra 17 anläggningar i och runt storstadsregionerna Stockholm, Göteborg och Malmö. 

Vi erbjuder service och reparation av lastbilar och bussar, försäljning av nya Volvolastbilar, begagnade lastbilar och bussar samt tilläggstjänster som uthyrning av transport- och lastbilar samt försäljning av nya och begagnade reservdelar.

Kontakta oss

Ring oss. Skicka e-post till oss. Eller besök oss. Då kan vi hjälpas åt att ta fram lösningar för att maximera effektiviteten i din verksamhet. Våra 17 anläggningar finns i och runt storstadsregionerna Stockholm, Göteborg och Malmö. Här hittar du fullständig information om våra anläggningar.

Företagsledning

Stefan Strand
VD
Telefon: 031-322 80 80
stefan.strand@volvo.com

Henrik Wickman
Regionchef Väst
Telefon: 031-588 010
henrik.wickman@volvo.com

Jan Stridsberg
Begagnat-chef
Telefon: 031-322 23 58
jan.stridsberg@volvo.com

Lejla Svensson
Ekonomichef
Telefon: 031-588009
lejla.svensson@volvo.com

Anders Gustavsson
Regionchef Syd
Telefon: 040-6802410
anders.gustavsson.2@volvo.com

Jan Willander
Senior Advisor
Telefon: 08-6255560
jan.willander@volvo.com

Ola Göransson
HR-chef
Telefon: 031-3238067 
ola.goransson@volvo.com

John Frostell
Regionchef Öst
Telefon: 08-625 55 75
john.frostell@volvo.com