Volvo Truck Center Södertälje

Vår välutrustade serviceanläggning, som även inrymmer såväl tvätthall som lunchrestaurang, ligger i nära anslutning till E4/E20 vid Södertälje norra infart.

Här ligger också vår demonteringsanläggning för begagnade lastbilsdelar, liksom vårt center för begagnade lastbilar i region Öst. Vi har över 9,000 begagnade delar i lager, och när det gäller begagnade lastbilar har Volvo Truck Center Sveriges bästa utbud.

Adress: 
Morabergsvägen 21, 152 42 Södertälje
Telefon: 08-55303820, kvällstid 08-55303840
Telefon Beg. delar: 08-55303821

Fordonssäljare

Björn Alkesjö
Nybilssäljare
Telefon: 08-55303802
bjorn.alkesjo@volvo.com

Madelen Dursun
Tjänstesäljare
Telefon:08-6255558
madelen.dursun@volvo.com

Gordon Hallberg
Begagnatsäljare
Telefon: 08-55303819
gordon.hallberg@volvo.com

Gustav Törnqvist
Begagnatsäljare
Telefon: 08-55303824 
gustav.tornqvist@volvo.com

Servicemarknad

Zeb Gesang-Gottowt
Servicechef
Telefon: 08-55303837
zeb.gesang-gottowt@volvo.com

Oscar Svanqvist
Reservdelssäljare
Telefon: 08-55303827
oscar.svanqvist@volvo.com

Jan-Erik Andersson
Arbetsledare / Kundmottagare
Telefon: 08-55303810
jan-erik.jea.andersson@volvo.com

Fredrik Bäckström
Godsmottagning / lager
Telefon: 08-55303845
Fredrik.Backstrom@volvo.com

Magnus Rönnberg
Arbetsledare / Kundmottagare
Telefon: 08-55303825
magnus.ronnberg@volvo.com

Begagnade delar

Juha Viitanen
Arbetsledare Begagnade delar
Telefon: 08-55303839
juha.viitanen@volvo.com

Andreas Marklund
Säljare Begagnade delar
Telefon: 08-55303838
andreas.marklund@volvo.com