Volvo Truck Center Malmö - Sunnanå

Anläggning ligger strax norr om Malmö. Här gör vi alla typer av reparationer på din Volvolastbil. Här finns även en Såifastation för lastbilar. 

Boka service eller reparation
bokning.syd@volvo.com
020-346 346

Beställ reservdelar
reservdelar.syd@volvo.com
020-100 103

Verkstaden kvällar & helger:

  • Måndag-torsdag 16:00-24:00 samt lördagar 07:00-14:00
  • 040-680 24 53

Du hittar enkelt hit från E6 och E20 norr till Malmö och söder från Malmö samt från väg 11 norr om Malmö genom att svänga av vid avfart Sunnanå.

Försäljning

Stefan Olsson
Nybilssäljare
Telefon: 040-6802416
stefan.olsson.5@volvo.com

Camilla Jönsson
Leveransadministration
Telefon: 040-680 24 18
camilla.cj.jonsson@volvo.com

Fredrik Nilsson
Begagnatsäljare
Telefon: 042-299960
fredrik.nilsson.16@volvo.com

Arne Hallgren
Leveransadministration
Telefon: 042-29 99 03
arne.hallgren@volvo.com

Servicemarknad

Fredrik Holmström
Servicechef
Telefon: 040-6802421
fredrik.holmstrom@volvo.com

Stefan Ohlsson
Verkstadsadministration
Telefon: 040-680 24 44
stefan.ohlsson@volvo.com

Boban Miljkovic
Arbetsledare Kväll
Telefon: 040-6802453
boban.miljkovic@volvo.com

Roger Albinsson
Kundmottagare

Telefon: 040-6802458
Roger.albinsson@volvo.com

Ahmad Hassan
Arbetsledare
Telefon: 040-680 24 89
ahmad.hassan@volvo.com

Anders Öberg
Arbetsledare
Telefonr: 040-680 24 43
anders.oberg@volvo.com

Mohamad Hussain 
Kundmottagare
Phone: 040-6802477
mohamad.hussain@volvo.com

Adel Fadelkan
Arbetsledare
Telefon: 040-680 24 61
adel.fadelkan@volvo.com

Reservdelar

Dan Jönsson
Arbetsledare
Telefon: 040-6802446
dan.jonsson@volvo.com

Tjänstesäljare

Michael Bergendahl
Dynafleet/tjänsteförsäljning
Telefon: 042-299911
michael.bergendahl@volvo.com

Magnus Fridälv
Hyrlast
Telefon: 040-6802480
magnus.fridalv@volvo.com

Fredrik Alfson
Serviceavtal
Telefon: 042-29 99 50
fredrik.alfson@volvo.com