Volvo Truck Center Kungens Kurva

En av våra nyaste och mest moderna serviceanläggningar ligger i nära anslutning till E4/E20. Här finns tillgång till såväl tankstation med HVO som tvättanläggning med tillgång 24 timmar per dygn för dig som har Volvo Lastbilskort.

Adress: Prismavägen 8, 141 75 Kungens Kurva
Telefon: 08-608 99 00

Boka service eller reparation
bokning.ost@volvo.com
020-346 346

Beställ reservdelar
reservdelar.ost@volvo.com
020-100 103

Öppettider
Måndag-torsdag: 07.00-22.30
Fredag: 07.00-16.00
Lördag: Kontakta Uptime Center för lediga tider
bokning.ost@volvo.com
020-346 346

Servicemarknad

Kristofer Eklund
Servicechef
Telefon: 08-608 99 08
kristofer.eklund@volvo.com 

Jan Lundell
Arbetsledare

Telefon: 08-608 99 63
jan.lundell@volvo.com

Nicklas Löfgren
Arbetsledare leverans

Telefon: 08-608 99 24
nicklas.lofgren@volvo.com

Tommy Weijnblad 
Kundmottagare

Telefon: 08-608 99 32
tommy.weijnblad@volvo.com

Peter Hansen
Arbetsledare

Telefon: 08-608 99 62
peter.hansen@volvo.com

Mikael Kaunitz
Arbetsledare
Telefon: 08-608 99 77
mikael.kaunitz@volvo.com

Thomas Edvall
Arbetsledare buss
Telefon: 08-623 32 09
thomas.edvall@volvo.com

Reservdelar

Magnus Filipsson 
Arbetsledare reservdelar
Telefon:08-608 99 55
magnus.filipsson@volvo.com

Markus Andelin
Reservdelsman

Telefon: 08-608 99 53
markus.andelin@volvo.com

Försäljning

Håkan Linder 
Fordonssäljare
Telefon: 08-608 99 18
hakan.linder@volvo.com

Fabian Knappik
Försäljningschef
Telefon: 0702-70 39 92
fabian.knappik@volvo.com 

Mathias Lindahl
Fordonssäljare
Telefon: 08-608 99 19
mathias.lindahl@volvo.com

Fredrik Signell
Tjänstesäljare
Telefon:08-625 56 23
fredrik.signell@volvo.com

Personal - leveranscenter

Mattias Lindebäck
Leveransansvarig

Telefon: 08-608 99 93
Telefon: 070-0824283 
mattias.lindeback@volvo.com

Moa Stenlund
Försäljningsadministration

Telefon: 08-608 99 86
moa.stenlund@volvo.com

Bennet Grins
Leveransadministratör

Telefon: 08-608 99 94
bennet.grins@volvo.com


Börje Reuterwall
Säljadministratör

Telefon: 08-608 99 97
borje.reuterwall@volvo.com

Christer Antonsson
Leveransadministratör

Telefon: 08-608 99 95
christer.antonsson@volvo.com