Volvo Truck Center Bäckebol

Vi är Sveriges största Volvoanläggning – strategiskt belägen strax norr om Göteborg, och i nära anslutning till E6:an. Här finns allt du behöver för att hålla din lastbil eller buss i rullning.

Förutom vanliga verkstadstjänster kan vi även erbjuda däckservice, plåtskadeverkstad, service av påbyggnationer, med mera. Här finns även tvätthall, samt en lunchrestaurang.

Adress: Importgatan 22, 422 46 Hisings Backa
Telefon: 031-58 80 00

 

Servicemarknad

Anders Holmström
Kundmottagare
Tel: 031-58 81 00
anders.holmstrom.2@volvo.com

Martin Elmgren
Skadereglerare
Telefon: 031-58 80 65
martin.elmgren@volvo.com

Scott Davenport
Arbetsledare
Tel: 031-58 80 33
scott.davenport@volvo.com

Björn Uhlander
Arbetsledare
Telefon: 031-58 81 66
bjorn.uhlander@volvo.com

Jessika Bornström
Arbetsledare reservdelar
Telefon: 031-58 80 47
jessika.bornstrom@volvo.com

Ramin Mahmoudi
Kundmottagare
Telefon: 031-58 81 00
ramin.mahmoudi@volvo.com

Britt-Marie Högberg
Reservdelssäljare
Telefon: 031-58 80 52
britt-marie.hogberg@volvo.com

Niklas Johannesson
Arbetsledare
Telefon: 031-58 81 65
niklas.johannesson@volvo.com

Joni Lehtola
Arbetsledare

Telefon: 031–58 81 44
joni.lehtola@volvo.com

Daniel Mattsson
Kundmottagare Kväll
Telefon: 031-58 81 00
daniel.mattsson.6@volvo.com

Jerker Carling
Servicechef
Telefon: 031-58 80 73
jerker.carling@volvo.com

Alexander Lundin
Arbetsledare
Telefon: 031-58 80 48
alexander.lundin@volvo.com

Magnus Ruokolahti
Arbetsledare kväll
Tel: 031-58 80 70
magnus.ruokolahti@volvo.com

Försäljning och hyrlast

Marcus Olsson
Säljchef
Telefon: 031-58 80 30
marcus.olsson@volvo.com

Josef Hansson
Nybilssäljare
Telefon: 031-58 80 14
josef.hansson@volvo.com

Henrik Warenius
Nybilssäljare
Telefon: 031-58 80 04
henrik.warenius@volvo.com

Anders Mattsson
Begagnatsäljare
Telefon: 031-58 81 86
anders.mattsson.2@volvo.com

Mikael Allberg
Begagnatsäljare
Telefon: 031-58 80 26
mikael.allberg@volvo.com

Håkan Brorsson
Hyrlast
Telefon: 031-58 80 46
hakan.hb.brorsson@volvo.com

Rikard Unosson
Tjänstesäljare
Telefon: 031-58 80 16
rikard.unosson@volvo.com

Robin Lundin
Tjänstesäljare Serviceavtal
Telefon: 031-58 80 11
Robin.lundin@volvo.com