Volvo Truck Center Bäckebol

Vi är Sveriges största Volvoanläggning – strategiskt belägen strax norr om Göteborg, och i nära anslutning till E6:an. Här finns allt du behöver för att hålla din lastbil eller buss i rullning.

Förutom vanliga verkstadstjänster kan vi även erbjuda däckservice, plåtskadeverkstad, service av påbyggnationer, med mera. Här finns även tvätthall, samt en lunchrestaurang.

Adress: Importgatan 22, 422 46 Hisings Backa
Telefon: 031-588000

 

Försäljning

Marcus Olsson
Säljchef
Telefon: 031-588030
marcus.olsson@volvo.com

Johannes Strömberg
Key Account
Telefon: 031-588004
johannes.stromberg@volvo.com

Andreas Neve
Nybilssäljare
Telefon: 031-588122
Mobil: 0703-668122
andreas.neve@volvo.com

Johannes Bäver
Nybilssäljare
Telefon: 031-588025
Mobil: 0727-085588
johannes.baver@volvo.com

Mikael Allberg
Begagnatsäljare
Telefon: 031-588026
mikael.allberg@volvo.com

Anders Mattsson
Begagnatsäljare
Telefon: 031-588186
anders.mattsson.2@volvo.com

Rikard Unosson
Tjänstesäljare
Telefon: 031-588016
rikard.unosson@volvo.com

Robin Lundin
Tjänstesäljare Serviceavtal
Telefon: 031-588011
Robin.lundin@volvo.com

 

Servicemarknad

Jerker Carling
Servicechef
Telefon: 031-588073
jerker.carling@volvo.com

Daniel Mattsson
Kundmottagare Kväll
Telefon: 031-588064
daniel.mattsson.6@volvo.com

Niklas Johannesson
Arbetsledare
Telefon: 031-588165
niklas.johannesson@volvo.com

Alexander Lundin
Arbetsledare
Telefon: 031-588048
alexander.lundin@volvo.com

 

Håkan Brorsson
Hyrlast
Telefon: 031-588046
hakan.hb.brorsson@volvo.com

Anders Holmström
Kundmottagare
Tel: 031-588053
anders.holmstrom.2@volvo.com

Pia Myllylä Nordström
Servicebokare
Telefon: 031-588155
pia.myllyla.nordstrom@volvo.com

Scott Davenport
Arbetsledare
Tel: 031-588033
scott.davenport@volvo.com

Magnus Ruokolahti
Arbetsledare kväll
Tel: 031-588070
magnus.ruokolahti@volvo.com

Joni Lehtola
Kundmottagare

Telefon: 031–588144
joni.lehtola@volvo.com

Mattias Roos
Verkmästare
Tel: 031-588158
mattias.roos@volvo.com

Björn Uhlander
Arbetsledare
Telefon: 031-588166
bjorn.uhlander@volvo.com

Martin Elmgren
Skadereglerare
Telefon: 031-588065
martin.elmgren@volvo.com

Reservdelar

Britt-Marie Högberg
Reservdelssäljare
Telefon: 031-588052
britt-marie.hogberg@volvo.com

Jessika Bornström
Arbetsledare
Telefon: 031-588047
jessika.bornstrom@volvo.com